Jak často a čím krmit

16. září 2011 v 19:35 | Par Moitié |  Rady
30.12.2009
Tato problematika je dnes již poměrně dobře vyřešená. Předkládáme vám tabulku, ze které lze vyčíst četnost krmných dávek v určitých věkových obdobích psa.
1-2 měsíce /5-6x denně
2-4měsíce/4-5x denně
4-6měsíců/3-4x denně
6-12 měsíců/2-3x denně
12-16 měsíců/1-2x denně
16 měsíců a více1x denně
Chovatelé psů jsou rozděleni na dva tábory. Jedni tvrdí, že nejlépe je krmit psa tradiční, doma připravenou potravou, druzí zase nedají dopustit na průmyslově připravovaná, kompletní granulovaná krmiva. Nelze říci, co je lepší. Každá z těchto možností má své výhody a své nevýhody.

Tradiční,doma připravovaná strava je pestrá, a je pro psa zajisté chuťově o mnoho přitažlivější. Vyžaduje však poměrně dost času na přípravu, a chovatel by si měl důkladně prostudovat, co má strava pro psa obsahovat. Při tomto způsobu krmení je velmi obtížné zjistit, jestli pes dostává opravdu všechno, co potřebuje. Důležité je také doplňovat potravu minerálními a vitamínovými přípravky, kterých je dnes na trhu již dostatek, a je nezbytné je podávat v udržovacích dávkách po celý život psa. Lze doporučit multivitamínové přípravky, které obsahují optimální množství vitamínů a minerálních látek, potřebných pro organismus psa. Výrobci těchto doplňků již počítají s tím, že pes přijímá část vitamínů a minerálů v potravě, a nemůže tedy dojít k předávkování psa. Používejte pouze doplňky, které jsou určeny pro psy, přípravky určené lidem není organismus psa schopen řádně vstřebat.

Kompletní,suchá krmiva nevyžadují prakticky žádnou přípravu. Stačí je jen nasypat do misky a podat je psovi. Pokud je chcete zvlhčit, mohou se přelít horkou vodou nebo vývarem, popřípadě můžete vmíchat jogurt. Při tomto způsobu krmení musí mít pes stále přístup k čerstvé vodě. Výsledky některých studií ukazují, že při krmení kvalitní suchou potravou mají psi lepší biochemické ukazatele krve a také lepší výsledky výkonnostních testů. K těmto krmivům již není třeba přidávat žádné vitamínové přípravky. Výhodou je malá náročnost na podmínky skladování, nevýhodou však je, že granule nejsou pro psa tolik chuťově přitažlivé jako šťavnatá strava.

Další otázkou je, zda tradiční, doma připravovanou stravu a kompletní suchá krmiva lze kombinovat. Někteří chovatelé tuto kombinaci preferují a tvrdí, že nejlepším způsobem výživy psa a zajištění všech životně důležitých živin je podávat psovi jeden den tradiční stravu a další den granule. Tento způsob krmení psa však nelze v žádném případě doporučit. Při přechodu z jednoho krmení na druhé, a i při změně značky kompletního suchého krmiva je nutné postupovat tak, že nové krmení postupně přimícháváme do původní krmné dávky s tím, že novým krmením vždy část původního nahrazujeme. Toto postupné navykání psa na nový druh stravy by mělo trvat jeden až dva týdny. Zažívací trakt se přizpůsobuje dobrému natrávení a vstřebání potravy při krmení stejnou stravou přibližně 7 - 14 dní. Až po této době je strava optimálně využívána a vstřebávána, avšak pouze za předpokladu, že se krmí stále stejnou stravou ve stejných poměrech. Pokud nejsou v krmné dávce dodrženy složky a poměry, nebo pokud pes přijímá každý den jinou stravu, nemůže se jeho zažívací trakt přizpůsobit. Bývá tím narušeno zásobení organismu vitamíny a minerálními látkami, a pes má také potřebu přijímat daleko větší množství potravy.

Pokud je do stálé krmné dávky zařazen jiný druh krmiva nebo větší množství pamlsků způsobí tato změna většinou průjem psa. Střevo totiž reaguje na náhlou změnu jednorázovým zvýšením množství střevních šťáv, ty se nestačí vstřebat a dochází k průjmu. Každý pes je však jiný, každému chutná něco jiného a co vyvolá problém u jednoho, nemusí na druhého působit nijak negativně. I při výživě psa je tedy nutné brát ohled na jeho individualitu, a přizpůsobit se tomu, co psovi nejvíce vyhovuje.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama