Péče podle typu srsti

16. září 2011 v 19:44 | Par Moitié |  Rady
7.1.2010
Jak pečovat o dlouhý, krátký nebo zvláštní typ srsti u psa.
Dlouhá srst
Pro péči o srst dlouhosrstých plemen, jako je např. šeltie, špic, bobtail, zmíněný shih-tzu nebo bernardýn, jsou zapotřebí kovové hřebeny a kartáče s dlouhými štětinami úměrné velikosti psa. Dají se použít i hřebeny s dlouhými zuby a většími mezerami. Na česání srsti pod bradou, ocasem a za ušima se nejlépe hodí hustý hřeben. Na velmi hustou srst, jakou má např. bobtail, se dá použít silný drátěný kartáč nebo hřeblo s ohnutými drátky.
Začíná se kovovým hřebenem a srst se pročesává ve slabinách jen jedním směrem, na ostatních místech nejprve proti a pak po srsti, a pak se vykartáčuje kartáčem s dlouhými štětinami.

Dlouhá a hedvábná srst
Psi s dlouhou hedvábnou srstí - jorkšír, maltézáček, labutěnka a další - potřebují běžné česání dvakrát denně, v období línání i častěji. Zanedbání péče neznamená jen špínu, ale i rychlé zplstnatění. Výstavním psům se srst dokonce natáčí na natáčky.
Na tento typ srsti se používají rovněž kovové hřebeny nebo kartáče s dlouhými zuby. Srst je třeba nejprve pročesat šetrně kovovým hřebenem, pak ještě jednou hřebenem jemným a nakonec vykartáčovat kartáčem s dlouhými štětinami.
Kudrnatá srst
Přestože takový typ srsti prakticky nelíná, vyžaduje zvýšenou péči nejen v podobě častějšího koupání a stříhání, ale hlavně pravidelného kartáčování. Jako typický příklad kadeřavého plemene můžeme jmenovat pudly.
K úpravě kudrnaté srsti se používají kovové hřebeny nebo kartáče s měkkými hroty; tvrdý kartáč by mohl chlupy vyškubat. Srst je třeba krátkými pevnými tahy nadzvedávat a kartáčovat směrem od těla, a na závěr pročesat proti srsti, aby zůstala pěkně nadýchaná.
Hladká srst
Hladká krátká srst je z hlediska péče nejjednodušší, o to náročnější je ovšem odstraňování krátkých, tvrdých a pružných chlupů z koberců a čalounění. Srst se proto musí vytírat vlhkým hadříkem, gumovou rukavicí nebo jelenicí na čištění oken, a jednou týdne kartáčovat hřebílkem nebo rukavicí s přírodními štětinami. U plemen sice s hladkou, ale delší a hustou srstí se k česání používá hřeben a štětinový kartáč, po vykartáčování lze srst vyleštit jelenicí.
Hrubá srst
Hrubosrstá plemena (jako baset, skotský teriér, foxteriér nebo hrubosrstý jezevčík) je nutné často a pravidelně - alespoň jednou týdně - česat a kartáčovat. Pokud se tomu nevěnuje dostatek péče, jejich srst brzy zplstnatí. Začíná se vyčesáváním kovovým hřebenem a pokračuje se vykartáčováním drátěným kartáčem s dlouhými štětinami a rovnými hroty. Většinu plemen s tímto druhem srsti je potřeba trimovat.
Zvláštní srst
Péče o tento druh srsti je rozdílná podle konkrétního plemene.
Bezsrstí psi vyžadují specifickou péči, kde pravidelné a jemné česání má důležité opodstatnění. I variety tzv. bez srsti na těle mají chocholky na hlavě, uších, špičce ocasu a na tlapkách (např. čínský naháč neboli čínský chocholatý pes), které se musejí upravovat, a kůži, která není chráněna srstí, je nutné opečovávat dvojnásob pečlivě: peelingem (odstraňováním odumřelých šupinek kůže) počínaje a ošetřováním pleťovou vodou, výživnými krémy a oleji s UV filtry konče. Na už zmíněnou variantu čínského naháče - labutěnku - se pak vztahuje vše, co už bylo řečeno v odstavci o dlouhé a hedvábné srsti.
Šňůrovitá srst je příznačná pro plemena puli nebo komondor, která se honosí dlouhými plotnami zplstnatělé srsti (dredy). Zplstnatění v těchto případech neznamená zanedbanou péči, ale naopak - je to cílevědomé dosažení takového vzhledu, kdy srst připomíná dlouhé splývavé šňůry či provazce. Jemná podsada nemůže vypadávat a společně s tvrdší krycí srstí postupně plstnatí. Tady pak česání a kartáčování není na místě. Majitelé srst upravují pouze tím, že holýma rukama roztrhávají zplstnatělé plotny do požadované formy, případně je mastí a splétají, aby se zachovaly a zvýraznily. Požadovaná úprava je hotová až zhruba ve třech letech psa.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama