Psí kadeřník

16. září 2011 v 19:42 | Par Moitié |  Rady
5.1.2010
Psí kadeřníky bychom mohli také nazvat "psími údržbáři". Pejska vám kadeřník nejen učeše, vykoupe, vyfénuje, ostříhá, přistřihne srst či otrimuje (speciální úprava srsti vytrháváním), ale také mu ostříhá drápky, vytrhá chloupky ze zvukovodu či vymačká anální žlázky.
Mnoho psích kadeřníků má znalosti a bohaté zkušenosti z oblasti kynologie, proto vás upozorní i na zdravotní problémy vašeho miláčka, pokud je zpozorují.
I v případě střihačů psů však můžete narazit stejně tak na profesionály, u nichž střihačské "řemeslo" předcházela velká láska ke psům, jako na "rádoby odborníky". Na co si tedy dát pozor a čeho se vyvarovat?
Etika psích kadeřníků
Jsou psi, kteří si dokonce svého kadeřníka zamilují, protože, byť před ním mají respekt, ho začnou po pár návštěvách považovat za kamaráda, který jim vždy uleví od huňatého kožichu, dlouhých drápků či jiných nepříjemných věcí, a někdy od něj dostanou i pamlsek.
Dobrý kadeřník si umí u psů vybudovat přirozený respekt, aniž by použil fyzické násilí, náhubky, sedativa či jiné zklidňující prostředky. K získání respektu mu stačí pouze důslednost a důrazné napomenutí. K náhubkům či zklidňujícím prostředkům se přistupuje pouze u problémových agresivních psů, kteří jsou těžko zvladatelní a mohlo by zde dojít k pokousání kadeřníka, popř. poranění psa (kousnutím do stříhacího strojku apod.).
Psí kadeřník, který chce být ve svém oboru opravdu "jednička", navštěvuje čas od času střihačské soutěže (každý podzim se koná např. Pragobest) a výstavy psů. Na těchto akcích je možnost shlédnout nové zajímavé střihy a vyměnit si zkušenosti s lidmi z oboru.
Co je s podivem a já velmi odsuzuji - někteří lidé (naštěstí jich není mnoho) se začali věnovat stříhání psů s vidinou výdělku, aniž by kdy byli majiteli psa a o tato zvířata se v minulosti zajímali. Tito střihači, kteří nemají se psy potřebné zkušenosti, si v drtivé většině případů nedokáží získat přirozenou cestou jejich respekt a při úpravách často používají nevhodné prostředky pro jejich zklidnění. Neprofesionální přístup se samozřejmě potom odráží i na vykonané práci - např. kvalitě ostříhání.
Vytipovat si toho pravého
Zeptejte se pejskařů ve svém okolí, jakého psího kadeřníka navštěvují se svým čtyřnohým přítelem a jak jsou spokojeni. Poté si vyberte psí salón, na který jste dostali ty nejlepší reference. Samozřejmě ale i začínající či méně známý salón může být dobrý - zajděte se do něj nejdříve podívat a pokud jste na pochybách, zda zvíře svěřit do péče neznámého kadeřníka, zeptejte se, jestli můžete být přítomni u stříhání jednoho cizího psa, abyste viděli, jak kadeřník pracuje.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama